Ѓуешево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Граничниот премин

Ѓуешево (Гюешево) е село во Бугарија и најголемиот граничен премин на бугарско-македонската граница, на оддалеченост од 21 километри од градот Ќустендил. Македонскиот премин се нарекува Деве Баир (бугарски јазик: Деве баир).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Гранична полиција