Иван Асен I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Асен I
Цар на Бугарија
Владеење1190–1196
ПретходникПетар IV
НаследникПетар IV
ПридружникЕлена Евгенија
ДецаИван Асен II
Александар
ДинастијаАсенска династија
Второ Бугарско Царство (1185-1196 година).

Иван Асен I бил владетел на Второто Бугарско Царство од 1190 до 1195. Тој ја водел борбата против Византија од планината Стара Планина.

Иван Асен I
Починал(а): 1196
Владејачки титули
Претходник
Петар IV
Цар на Бугарија
1187/1188–1196
со Петар IV
Наследник
Калојан