Кубрат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кубрат
Владетел на Стара Велика Бугарија
Кубрат (во средина) со неговите синови
Владеењеок. 632 – ок. 650/665?[1]
Роден(а)606
Починал(а)665
Место на смртСтара Велика Бугарија
ПочивалиштеПерешепина (сега во Украина)
ПретходникГостун
НаследникБатбајан
ДинастијаДуло
ПотписMonogram of Kubrat.svg

Кубрат (бугарски: Кубрат, грчки: Χουβρατις) е основач и прв владетел на прабугарската племенска конфедерација Стара Велика Бугарија, којашто се наоѓала на територијата на денешна Украина во 7 век.

Претходник
Органа
Бугарски владетел Наследник
Батбајан

  1. Kiril Petkov, The Voices of Medieval Bulgaria, Seventh-Fifteenth Century: The Records of a Bygone Culture East Central and Eastern Europe in the Middle Ages, 450-1450, BRILL, 2008, ISBN 9047433750, p. 1.