Тервел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тервел
Икона од Св. Тервел
Хан на Бугарија
На престол700–721
ПретходникАспарух
НаследникКормесиј
Роден(а)675[се бара извор]
Бугарско Царство
Починал(а)721
Бугарско Царство
ДецаТелериг
ДинастијаДуло
ТаткоАспарух

Тервел (уште и Тербел) е хан кој управувал со Бугарија од околу 700 до 721 година. Се претпоставува дека бил син на ханот Аспарух.

Сојузот со Јустинијан II[уреди | уреди извор]

Бугарија во времето на Тервел. Може да се забележи територијалната експанзија во 705 год.

Неговото управување се одликува со активна надворешна политика, а поточно со Византија. Во 705 година императорот Јустинијан II Ринотмет, преку Херсон пребегал кај него. Тервел се согласил да му помогне да се врати на престолот и со 15 000 војска дошол пред ѕидовите на Цариград. Јустинијан успеал да си ја врати круната, а на Тервел му ја дал покраината „Загоре“ и многу скапи дарови и титулата „кесар“ (цезар), совладар. Но во 708 Јустинијан решил да си ја врати земјата и се кренал на поход. Двете војски се судриле крај Анхиало, при што Бугарите победиле. Во 716 година склучил нов мировен договор со Византија, според кој таа и го признава правото на Бугарија врз Загоре, се задолжува да и плати скапо црвено крзно, обете земји да си ги враќаат бегалците, а стоки да се увезуваат само ако имаат државен печат. Се смета дека релјефот Мадарски коњаник е исечен по негова наредба.

Тервел на Бугарски моногнум
Претходник
Аспарух
Кан на Бугарија
околу 700–721
Наследник
Кормесиј