Прејди на содржината

Продолжуваме со промената

Од Википедија — слободната енциклопедија
Продолжуваме со промената
Продължаваме промяната
ВодачК. Петков, А. Василев
Основана17 септември 2021 (2021-09-17)
Идеологијасоцијален либерализам
Полит. положбалев центар
Бои     Сино
     Жолто
     Зелено
Парламент
38 / 240
Европарламент
0 / 17
Мрежно место
promeni.bg
Политика на Бугарија
Политички партии
Избори

Продолжуваме со промената (бугарски: Продължаваме промяната) — бугарска социјално либерална[1] политичка партија, създадена во септември 2021 година од Кирил Петков и Асен Василев.

Историја[уреди | уреди извор]

Проектот бил представен на 19 септември 2021 година.[2]

На парламентарните избори во ноември 2021 година со „Продолжуваме со промената“ е именува коалиција од неколку мали партии кои добиваат најдобар резултат и на 13 декември формираат коалициска влада на чело со Кирил Петков. Владата паѓа на 22 јуни 2022 година по успешното гласање за недоверба. На 15 април 2022 година во Пловдив се одржал основачки состанок на „Продолжуваме со промената“ со кој започнала процедурата за официјална регистрација на организацијата како политичка партија.[3]

На 13 февруари 2023 година „Продолжуваме со промената“ и „Демократска Бугарија“ потпишаа договор за заедничко учество на парламентарните избори, закажани за 2 април 2023 година. Коалицијата се вика „Продолжуваме со промените“ – „Демократска Бугарија“ (ПП – ДБ).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дичев. „Проектът „Продължаваме промяната" е търсене на нов баланс между свобода и равенство“ (бугарски). Дебати. Занемарен непознатиот параметар |access_date= (help); Занемарен непознатиот параметар |name= (help); Занемарен непознатиот параметар |data= (се препорачува |date=) (help)
  2. Петков и Василев представиха „Продължаваме промяната“, очакват „коалиция на почтените“
  3. https://www.bta.bg/bg/news/bulgaria/oficial-messages/252960--prodalzhavame-promyanata-se-uchredi-kato-partiya-i-izbra-upravitelni-organi

Надворешни врски[уреди | уреди извор]