Фалјеров Брег

Координати: 68°30′S 67°0′W / 68.500° ЈГШ; 67.000° ЗГД / -68.500; -67.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Локација на брегот Фалиер.

Фалјеров Брег е тој дел од западниот брег на Антарктичкиот Полуостров помеѓу главата на Буржоаскиот фјорд и Кејп Џереми и лежи на Заливот Маргерит и Ледениот полица Вордие . На југ му се придружува Брегот Римил, а на север со Брегот на Лубе[1].

Брегот на Фалиер првпат бил истражен во јануари 1909 година од Француска антарктичка експедиција под Џ.Б. Шарко, кој го именувал по Арман Фалиер, потоа Претседател на Франција.

Наводи[уреди | уреди извор]

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Фалјеров Брег“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

68°30′S 67°0′W / 68.500° ЈГШ; 67.000° ЗГД / -68.500; -67.000