1488

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1488 г.  во други календари
Грегоријански календар 1488
MCDLXXXVIII
Ab urbe condita 2241
Асирски календар 6238
Бахајски календар -356–-355
Бенгалски календар 895
Берберски календар 2438
Будистички календар 2032
Бурмански календар 850
Византиски календар 6996–6997
Еврејски календар 5248–5249
Ерменски календар 937
ԹՎ ՋԼԷ
Етиопски календар 1480-1481
Игбоански календар 488–489
Ирански календар 866–867
Исламски календар 893–894
Јапонски календар Чокјо 2
(2年)
Јулијански календар 1488    MCDLXXXVIII
Кинески календар 丁未年月日
(4124/4184)
— до —
戊申年月日
(4125/4185)
Коптски календар 1204–1205
Корејски календар 3821
Календар Мингуо 424 пред РК
民前424年
Селевкидски календар 1799–1800
Тајландски сончев календар 2031
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1544–1545
 - Шака самват 1410–1411
 - Кали југа 4589–4590
Холоценски календар 11488
Џуче-календар нема (пред 1912)

1488 (MCDLXXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1488. година од новата ера, 488. од вториот милениум, 88. од 15 век и деветта од 1480-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6996 и 6997 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6238 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5248 и 5249 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2241.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1488. година се протега во 4124 и 4125, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4184 и 4185 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2031. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 893 и 894 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]