1495

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1495 г.  во други календари
Грегоријански календар 1495
MCDXCV
Ab urbe condita 2248
Асирски календар 6245
Бахајски календар -349–-348
Бенгалски календар 902
Берберски календар 2445
Будистички календар 2039
Бурмански календар 857
Византиски календар 7003–7004
Еврејски календар 5255–5256
Ерменски календар 944
ԹՎ ՋԽԴ
Етиопски календар 1487-1488
Игбоански календар 495–496
Ирански календар 873–874
Исламски календар 900–901
Јапонски календар Меио 4
(4年)
Јулијански календар 1495    MCDXCV
Кинески календар 甲寅年月日
(4131/4191)
— до —
乙卯年月日
(4132/4192)
Коптски календар 1211–1212
Корејски календар 3828
Календар Мингуо 417 пред РК
民前417年
Селевкидски календар 1806–1807
Тајландски сончев календар 2038
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1551–1552
 - Шака самват 1417–1418
 - Кали југа 4596–4597
Холоценски календар 11495
Џуче-календар нема (пред 1912)

1495 (MCDXCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1495. година од новата ера, 495. од вториот милениум, 95. од 15 век и шеста од 1490-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7003 и 7004 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6245 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5255 и 5256 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2248.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1495. година се протега во 4131 и 4132, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4191 и 4192 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2038. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 900 и 901 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]