1489

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1489 во разни календари
Грегоријански календар1489
MCDLXXXIX
Ab urbe condita2242
Ерменски календар938
ԹՎ ՋԼԸ
Асирски календар6239
Балиски календар1410–1411
Бенгалски календар896
Берберски календар2439
Будистички календар2033
Бурмански календар851
Византиски календар6997–6998
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4185 или 4125
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4186 или 4126
Коптски календар1205–1206
Етиопски календар1481–1482
Еврејски календар5249–5250
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1545–1546
 - Сачка ера1410–1411
 - Кали-југа4589–4590
Холоценски календар11489
Игбоански календар489–490
Ирански календар867–868
Исламски календар894–895
Јапонски календарЧокјо 3 / Ентоку 1
(延徳元年)
Јавански календар1405–1406
Јулијански календар1489
MCDLXXXIX
Корејски календар3822
Мингуо-календар423 пред Р. Кина
民前423年
Нанакшахи21
Тајландски сончев календар2031–2032
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1615 или 1234 или 462
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1616 или 1235 или 463

1489 (MCDLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1489 година од новата ера, 489. од вториот милениум, 89. од XV век и последна од 1480-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6997 и 6998 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6239 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5249 и 5250 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2242.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1489 година се протега во 4125 и 4126, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4185 и 4186 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2032. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 894 и 895 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1489 на Ризницата ?