Прејди на содржината

1422

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1422 во разни календари
Грегоријански календар1422
MCDXXII
Ab urbe condita2175
Ерменски календар871
ԹՎ ՊՀԱ
Асирски календар6172
Балиски календар1343–1344
Бенгалски календар829
Берберски календар2372
Будистички календар1966
Бурмански календар784
Византиски календар6930–6931
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4118 или 4058
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4119 или 4059
Коптски календар1138–1139
Етиопски календар1414–1415
Еврејски календар5182–5183
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1478–1479
 - Сачка ера1343–1344
 - Кали-југа4522–4523
Холоценски календар11422
Игбоански календар422–423
Ирански календар800–801
Исламски календар824–826
Јапонски календарОеј 29
(応永29年)
Јавански календар1336–1337
Јулијански календар1422
MCDXXII
Корејски календар3755
Мингуо-календар490 пред Р. Кина
民前490年
Нанакшахи−46
Тајландски сончев календар1964–1965
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1548 или 1167 или 395
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1549 или 1168 или 396

1422 (MCDXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1422 година од новата ера, 422. од вториот милениум, 22. од XV век и трета од 1420-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6930 и 6931 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6172 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5182 и 5183 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2175.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1422 година се протега во 4058 и 4059, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4118 и 4119 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1965. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 824 и 826 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1422 на Ризницата ?