1445

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1445 г.  во други календари
Грегоријански календар 1445
MCDXLV
Ab urbe condita 2198
Асирски календар 6195
Бахајски календар -399–-398
Бенгалски календар 852
Берберски календар 2395
Будистички календар 1989
Бурмански календар 807
Византиски календар 6953–6954
Еврејски календар 5205–5206
Ерменски календар 894
ԹՎ ՊՂԴ
Етиопски календар 1437-1438
Игбоански календар 445–446
Ирански календар 823–824
Исламски календар 848–849
Јапонски календар Буннан 2
(2年)
Јулијански календар 1445    MCDXLV
Кинески календар 甲子年月日
(4081/4141)
— до —
乙丑年月日
(4082/4142)
Коптски календар 1161–1162
Корејски календар 3778
Календар Мингуо 467 пред РК
民前467年
Селевкидски календар 1756–1757
Тајландски сончев календар 1988
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1501–1502
 - Шака самват 1367–1368
 - Кали југа 4546–4547
Холоценски календар 11445
Џуче-календар нема (пред 1912)

1445 (MCDXLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1445. година од новата ера, 445. од вториот милениум, 45. од 15 век и шеста од 1440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6953 и 6954 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6195 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5205 и 5206 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2198.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1445. година се протега во 4081 и 4082, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4141 и 4142 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1988. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 848 и 849 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]