1420

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1420 г.  во други календари
Грегоријански календар 1420
MCDXX
Ab urbe condita 2173
Асирски календар 6170
Бахајски календар -424–-423
Бенгалски календар 827
Берберски календар 2370
Будистички календар 1964
Бурмански календар 782
Византиски календар 6928–6929
Еврејски календар 5180–5181
Ерменски календар 869
ԹՎ ՊԿԹ
Етиопски календар 1412-1413
Игбоански календар 420–421
Ирански календар 798–799
Исламски календар 822–823
Јапонски календар Оеи 27
(27年)
Јулијански календар 1420    MCDXX
Кинески календар 己亥年月日
(4056/4116)
— до —
庚子年月日
(4057/4117)
Коптски календар 1136–1137
Корејски календар 3753
Календар Мингуо 492 пред РК
民前492年
Селевкидски календар 1731–1732
Тајландски сончев календар 1963
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1476–1477
 - Шака самват 1342–1343
 - Кали југа 4521–4522
Холоценски календар 11420
Џуче-календар нема (пред 1912)

1420 (MCDXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1420. година од новата ера, 420. од вториот милениум, 20. од 15 век и прва од 1420-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6928 и 6929 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6170 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5180 и 5181 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2173.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1420. година се протега во 4056 и 4057, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4116 и 4117 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1963. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 822 и 823 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]