Горна Џумаја (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Горна Џумаја)
Општина Горна Џумаја
Община Благоевград
Грб на Општина Горна Џумаја
Местопоожба во Пиринска Македонија Местополба во Бугарија
Местопоожба во Пиринска Македонија
Местополба во Бугарија
Blagoevgrad Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеГорна Џумаја
Управа
 • ГрадоначалникАтанас Камбитов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна620,12 км2 (23,943 ми2)
Надм. вис.&10000000000000560000000560 м
Население (2015)
 • Вкупно81.531
 • Густина124,88/км2 (32,340/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоblgmun.com

Општина Горна Џумаја (офиц. Општина Благоевград, бугарски: Община Благоевград) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Горна Џумаја (Благоевград). Општината има 26 населени места со вкупно население од 81.531 жител (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Горна Џумаја со населените места

Општината има 26 населени места, од кои 1 град и 25 села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]