Прејди на содржината

Сатовча (општина)

Координати: 41°37′00″N 23°59′00″E / 41.6166° СГШ; 23.9833° ИГД / 41.6166; 23.9833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Сатовча
Община Сатовча
Грб на Општина Сатовча
Административна карта на општина Сатовча
Административна карта на општина Сатовча
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеСатовча
Управа
 • ГрадоначалникАрбен Мименов (ДПС)
Површина
 • Вкупна332,59 км2 (12,841 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно16.003
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоsatovcha.bg

Општина Сатовча — (бугарски: Община Сатовча) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е селото Сатовча. Општината има 14 населени места со вкупно население од 16.003 жители (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Сатовча со населените места

Општината има вкупно 14 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Поранешни

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]