Прејди на содржината

Кочериново (општина)

Координати: 42°5′N 23°4′E / 42.083° СГШ; 23.067° ИГД / 42.083; 23.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Кочериново)
Општина Кочериново
Община Кочериново
општина
Кочериново is located in Бугарија
Кочериново
Кочериново
Координати: 42°5′N 23°4′E / 42.083° СГШ; 23.067° ИГД / 42.083; 23.067
ЗемјаБугарија
ОбластЌустендилска
ОпштинаКочериново
Површина
 • Вкупна182,31 км2 (7,039 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно5,115
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоob-kocherinovo.bg
Општина Кочериново во рамките на Ќустендилската област

Општина Кочериновоопштина во ќустендилската област, западна Бугарија. Опфаќа 11 населени места и вкупно 5.115 жители. Административен центар е градот Кочериново.

Селото Бараково, кое се наоѓа во најјужниот дел од општината е единственото населено место кое традиционално припаѓа на Пиринска Македонија, а не е сместено во денешната Благоевградска област.

Населени места[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]