Хаџидимово (општина)

Координати: 41°25′N 23°52′E / 41.42° СГШ; 23.86° ИГД / 41.42; 23.86
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Хаџидимово
Община Хаджидимово
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеХаџидимово
Управа
 • ГрадоначалникЉудмил Терзиев
Површина
 • Вкупна327,78 км2 (12,656 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно10.069
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоhadzhidimovo.com

Општина Хаџидимово (бугарски: Община Хаджидимово) — општина во Неврокопско, Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Хаџидимово. Општината има 15 населени места со вкупно население од 10.069 жители (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Хаџидимово со населените места

Општината има 15 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Иселени места[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]