Лески (Неврокопско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лески
Поглед кон Лески
Поглед кон Лески
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Лески или Љаски (од 1966 г. офиц. Ново Лески[1], месно: Ново Љаски) — село во Општина Хаџидимово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

ФК Ново Лески - сезона 2017

Во селото постоел клуб под името Лески, познат и под името ФК Ново Лески. Бил оформен во 1972 година,[2] а престанал да се натпреварува во 2018 година.[3] Најдобар пласман оствариле во сезоната 2009/2010 - кога освоиле 1 место во обласната група „Б“.[4]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Указ № 960/обн. 04.01.1966 г.
  2. Иванов, Мартин (2016-02-05). „Футболният отбор на Ново Лески – история и традиции“. ТопПреса (бугарски). Посетено на 2023-02-27.
  3. ЕООД, Български футбол. „ОГ Благоевград 2017/18“. bulgarian-football.com (бугарски). Посетено на 2023-02-27.
  4. ЕООД, Български футбол. „Ляски (Ново Лески) | bgclubs.eu“. bgclubs.eu (бугарски). Посетено на 2023-02-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]