Либјахово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либјахово
Поглед кон Либјахово
Поглед кон Либјахово
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Либјахово (од 1951 г. офиц. Илинден[1], бугарски: Илинден) — село во Општина Хаџидимово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мичев, Николай. Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.
  2. Албум на политическите затворници от Скопския областен затвор - филиал Идризово 1943 - 1944 г., редакционна колегия под обща редакция на Д. Соломонов, Издателско-печатна база ЕЦНПКФКС

Надворешни врски[уреди | уреди извор]