Беслен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Беслен е село во Општина Хаџидимово.


Беслен
Карта
Општина: Општина Хаџидимово
Население: 756
Поштенски број: 2934
Повикувачки број: -
Надморска височина: 753 м
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Беслен се наоѓа во планинска месност, на западниот дел на Родопи планина. Надморската височина е околу 753 м. Наоѓа се на 2 км од општинскиот центар Хаџидимово.

Историja[уреди | уреди извор]

Во 19 век, кога што се првите извори за селото, Беслен е село во Неврокопската кааза на Отоманската империjа. Васил Канчов пишува дека кон 1900 година селото е бугаромохамеданско селиште со 300 бугаромохамедани, кои што живуваат во 28 куќи. Днес, во Беслен живуваат 756 души - мохамедани и христиjани.


Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Во Беслен се наоѓа една џамиjа и една црква. Имам и свештеник во селото нема.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]