Хаџидимово (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Хаџидимово)
Општина Хаџидимово
Община Хаджидимово
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Hadzhidimovo Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеХаџидимово
Управа
 • ГрадоначалникЉудмил Терзиев
Површина
 • Вкупна327,78 км2 (12,656 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно10.069
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоhadzhidimovo.com

Општина Хаџидимово (бугарски: Община Хаджидимово) — општина во Неврокопско, Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Хаџидимово. Општината има 15 населени места со вкупно население од 10.069 жители (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Хаџидимово со населените места

Општината има 15 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Иселени места[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]