Петралик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петралик
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Петралик (од 1966 г. офиц. Петрелик[1], бугарски: Петрелик) — село во Општина Хаџидимово, Пиринска Македонија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Указ № 960/обн. 04.01.1966 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]