Хаџидимово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хаџидимово,
Бугарија Бугарија

Област

Благоевградска

Општина

Хаџидимово

Население

2.906
(според 2008)

Регистарска ознака

E (BG)
Градоначалник Людмил Терзиев
Надморска височина 485 м
Портал Нема
Координати: С, И

Хаџидимово (на буг. Хаджидимово) е град во Пиринска Македонија, Република Бугарија, во jугозападниот дел на државата. Центар на Општина Хаџидимово. За град е прогласен во 1996 година.

Географиjа[уреди | уреди извор]

Хаџидимово се наоѓа во долината на р. Места, меѓу Родопите и Пирин планина . Тоj се наоѓа на 215 км од главниот град Софија, на 118 км од Благоевград и на 17 км од бугарско-грчката граница.

Историjа[уреди | уреди извор]

Поранешни имиња на градот се Горна Сингартиjа и Долна Сингартиjа Жостово (според името на генералот Константин Жостов од селото Гајтаниново, во општина Хаџидимово. Градот бил разделен на две села – Горна Сингартиjа и Долна Сингартиjа, кои во 1934 година се обединиле под името Жостово. Во 1951 година градот е преименуван во Хаџидимово, во чест на Димо Хаџи Димов.

Религија[уреди | уреди извор]

Во градот отсекогаш имало само христијани. Во поново време има населено и некои муслимани (Турци и помаци).