Прејди на содржината

Горна Џумаја (општина)

Координати: 42°01′22″N 23°05′51″E / 42.0227° СГШ; 23.0975° ИГД / 42.0227; 23.0975
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Горна Џумаја
Община Благоевград
Патот Е79 на влезот од Благоевград
Патот Е79 на влезот од Благоевград
Грб на Општина Горна Џумаја
Административна карта на општина Горна Џумаја
Административна карта на општина Горна Џумаја
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеГорна Џумаја
Управа
 • ГрадоначалникАтанас Камбитов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна620,12 км2 (23,943 ми2)
Надм. вис.&10000000000000560000000560 м
Население (2015)
 • Вкупно81.531
 • Густина124,88/км2 (32,340/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоblgmun.com

Општина Горна Џумаја (офиц. Општина Благоевград, бугарски: Община Благоевград) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Горна Џумаја (Благоевград). Општината има 26 населени места со вкупно население од 81.531 жител (2015).

Географија

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Населени места

[уреди | уреди извор]
Карта на Општина Горна Џумаја со населените места

Општината има 26 населени места, од кои 1 град и 25 села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]