Кресна (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Кресна
Община Кресна
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Kresna Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
Површина
 • Вкупна344,55 км2 (13,303 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно5.683
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоkresna-bg.com

Општина Кресна (бугарски: Община Кресна) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Кресна. Општината има 7 населени места со вкупно население од 5.683 жители (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Кресна со населените места

Општината има вкупно 7 населени места. Тие се следниве:

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]