Белица (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Белица
Община Белица
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Belitsa Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеБелица
Управа
 • ГрадоначалникРадослав Ревански (ДПС)
Површина
 • Вкупна227,38 км2 (8,779 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно9.646
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоbelitsa.acstre.com

Општина Белица (бугарски: Община Белица) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Белица. Општината има 13 населени места со вкупно население од 9.646 жители (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина белица со населените места

Општината има 12 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава)

Историски места[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]