Струмјани (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Струмјани
Община Струмяни
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Strumyani Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеСтрумјани
Управа
 • ГрадоначалникЕмил Илиев (РБ)
Површина
 • Вкупна355,19 км2 (13,714 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно5.597
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоstrumyani.org

Општина Струмјани (бугарски: Община Струмяни) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е селото Струмјани. Општината има 21 населени места со вкупно население од 5.597 жители (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Струмјани со населените места

Општината има 21 населено место, од кои сите се села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]