Грмен (општина)

Координати: 41°36′N 23°49′E / 41.600° СГШ; 23.817° ИГД / 41.600; 23.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Грмен
Община Гърмен
Грб на Општина Грмен
Административна карта на општина Грмен
Административна карта на општина Грмен
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеГрмен
Управа
 • ГрадоначалникМинка Капитанова (ДПСОГ)
Површина
 • Вкупна388,48 км2 (14,999 ми2)
Надм. вис.&10000000000000605000000605 м
Население (2015)
 • Вкупно14.247
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоgarmen.bg

Општина Грмен (бугарски: Община Гърмен) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е селото Грмен. Општината има 16 населени места со вкупно население од 14.247 жители (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Грмен со населените места

Општината има вкупно 16 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]