Неврокоп (општина)

Координати: 41°34′00″N 23°44′00″E / 41.5667° СГШ; 23.7333° ИГД / 41.5667; 23.7333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Неврокоп
Община Гоце Делчев
Грб на Општина Неврокоп
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеНеврокоп (Гоце Делчев)
Управа
 • ГрадооначалникВладимир Москов (БСП)
Површина
 • Вкупна330,210 км2 (127,490 ми2)
Надм. вис.&10000000000000508000000508 м
Население (2015)[1]
 • Вкупно32.169
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоgotsedelchev.bg

Општина Неврокоп (офиц. Општина Гоце Делчев; бугарски: Община Гоце Делчев) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Неврокоп (Гоце Делчев). Општината има 13 населени места со вкупно население од 32.169 жители (2011).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Неврокоп со населените места

Општината има вкупно 12 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Историски[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]