Банско (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Банско
Община Банско
Грб на Општина Банско
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеБанско
Површина
 • Вкупна475,88 км2 (18,374 ми2)
Надм. вис.&10000000000000871000000871 м
Население (2015)
 • Вкупно12.731
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2770
Повик. бр.07443
Мреж. местоbansko.bg

Општина Банско (бугарски: Община Банско) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Банско. Општината има 8 населени места со вкупно население од 12.731 жител (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Банско со населените места

Општината има вкупно 8 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (името во заграда е сегашното, сменето од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]