Добриништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Добриништа,
Бугарија Бугарија

Добриништа

Област

Благоевградска

Општина

Банско

Население

2 749
(според 2010)

Регистарска ознака

E (BG)
Градоначалник Китан Галчев
Надморска височина 842 м
Портал Нема
Координати: С, И

Добриништа (од 1966 г. офиц. Добриниште) — гратче во Општина Банско, Пиринска Македонија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Добриништа лeжи во подножјето на планината Пирин и се наоѓа на само 6км јужно од Банско и e едно од најголемите села во Бугарија со население од над 3.000 жители. Има 17 минерални извори со температура на водата помеѓу 43 и 30 степени целзјусови. Овде има голем број на приватини хотели.

Во центарот на Добриништа се наоѓа хотелот „Добриниште“ кој е дел од Ски комплексот „Добриниште“. За туристите во Добриништа обезбеден е бесплатен транспорт до ски комплексот.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]