Банско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Оваа статија се однесува на селото Банско во Македонија. За градот Банско во Бугарија, видете Банско (Бугарија).

Банско
Банско се наоѓа во Македонија
Банско
Местоположба на Банско во Македонија
Координати 41°23′01″ СГШ 22°44′36″ ИГД / 
Општина Општина Струмица
Население 1.992 жит.
Надм. вис. 275 мнв м


Банско е село во Струмичко Поле, близу до Беласица. Тука се наоѓа и истоимената Бања Банско.

Географија[уреди | уреди извор]

Банско се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 12 километри.

Надморската височина во селото е 275 метри а површината на селото изнесува 2373 ha.

Историja[уреди | уреди извор]

Остатоци од Старата џамија
Дом на култура
Хотел Цар Самоил

Во времето по Беласичката битка во 1015 година се споменува дека Василиј II испратил од Солун еден силен одред кон Струмица, но тој успеал да ја освои само малата блиска тврдина Термица. Оваа тврдина се наоѓала над селото Банско (термица, значи мала бања), во подножјето на Беласица каде што доскоро се гледале урнатини од една средновековна градба.

Во делата на Хаџи Калфа и Евлија Челебија се споменува панаѓур кој се одржувал секоја година во месец август.

Близу (до Струмица) се шири едно широко поле низ кое тече река со многубројни воденици. Во август овде се одржува славниот панаѓур, кој се вика Тујан и на кој доаѓа многуброен свет од сите страни. Топлата бања Тулјан, исто така е во Струмичкиот кадилук, близу до самата Струмица и до градот. Еднаш годишно (т. е. во август б. н. ) овде се собираат жителите од околните предели и во текот на две седмици вршат значителни трговски работи. Под брегот извираат многубројни врели, а понекаде и ладни извори. Во бањата, под камениот свод, тече вода од три чешмурки во една бања. Оваа вода е толку врела што во неа, за миг може јајце да се свари. Затоа, за капење, таа мора да се меша со ладна вода".

Економија[уреди | уреди извор]

Банско е познато со своите топли минерални извори што се користат за производство на ран зеленчук, а одамна е познато и како балнеолошки центар. Неговите бањи се изградени во рано турско време, а денес тоа израснува и како рекреативен центар.

Претежно занимање на населението е земјоделие и туризам. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 417 ha[1].

Во селото опстојуваат хотелите:

  • Хотел Цар Самуил
  • Хотел Дукат
  • Хотел Спиро Захов

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.992 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 1 064
Турци 900
Роми 17
Албанци 2
Власи 0
Срби 3
Бошњаци 0
Други 6

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Говор на жена од Банско на месниот струмички дијалект

Проблеми со пуштањето? Помош.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]