Под тврдината Китка (Банско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Под тврдината Китка
археолошко наоѓалиште
Под тврдината Китка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Под тврдината Китка
Под тврдината Китка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333Координати: 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333
Основни податоци
Име Под тврдината Китка
Место Банско
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Под тврдината Китка е археолошки локалитет кој се наоѓа во Банско, Општина Струмица.

Локалитетот претставува некропола од доцноантичкото време. При орањето на нивите, а во последниве години и со изградбата на куќи биле уништени голем број гробови од камени плочи - цисти, и од тегули, тип „на две води“. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069