Кастровица (Вељуса)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кастровица
археолошко наоѓалиште
Кастровица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кастровица
Кастровица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′33″N 22°34′2″E / 41.47583° СГШ; 22.56722° ИГД / 41.47583; 22.56722Координати: 41°28′33″N 22°34′2″E / 41.47583° СГШ; 22.56722° ИГД / 41.47583; 22.56722
Основни податоци
Име Кастровица
Место Вељуса
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кастровица е археолошки локалитет кој се наоѓа во Вељуса, Општина Струмица.

Локалитетот претставува населба од среден век. На 1,5 км северно од селото, по површината на нивите на простор од 800 х 500 м се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]