Градско паркче (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градско паркче
археолошко наоѓалиште
Градско паркче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градско паркче
Градско паркче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′15″N 22°38′35″E / 41.43750° СГШ; 22.64306° ИГД / 41.43750; 22.64306Координати: 41°26′15″N 22°38′35″E / 41.43750° СГШ; 22.64306° ИГД / 41.43750; 22.64306
Основни податоци
Име Градско паркче
Место Струмица
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градско паркче е археолошки локалитет кој се наоѓа во Струмица, Општина Струмица.

Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Во центарот на градот, во 1960 година, при копањето на темелите за старата пошта, сега стоковна куќа „Герас Цунев“, е откриена голема некропола. Гробовите се наоѓале на длабочина од 2,20 до 3,60 м, во три слоја, со конструкции од тегули. Гробовите биле без прилози, освен неколку во кои се најдени монети од времето на Јустинијан. Некрополата е целосно уништена. Наодите се чуваат во во Заводот и музеј во Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069