Кулите (Водоча)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кулите
археолошко наоѓалиште
Кулите is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кулите
Кулите
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′57″N 22°35′17″E / 41.44917° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.44917; 22.58806Координати: 41°26′57″N 22°35′17″E / 41.44917° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.44917; 22.58806
Основни податоци
Име Кулите
Место Водоча
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кулите е археолошки локалитет кој се наоѓа во Водоча, Општина Струмица.

Локалитетот претставува населба од хеленистичкото, римското и доцноантичкото време. На околу 3 км западно од селото има висок рид со зарамнето плато, издолжено во правецот север-југ, на кое на јужната страна се наоѓаат остатоци од бедем и една одбранбена кула. Во просторот што го оградувал бедемот, кој изнесува 60 х 40 м, се среќава множество фрагменти од керамички садови, според кои може да се заклучи дека тврдината била во функција најверојатно од 4 век п. н.е. до 4 век од новата ера[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069