Моноспитовски лозја (Банско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моноспитовски лозја
археолошко наоѓалиште
Моноспитовски лозја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Моноспитовски лозја
Моноспитовски лозја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333Координати: 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333
Основни податоци
Име Моноспитовски лозја
Место Банско
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Моноспитовски лозја претставуваат археолошки локалитет кој се наоѓа во Банско, Општина Струмица.

Локалитетот претставува некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа 1 км источно од селото, а на 50 м јужно од патот за подгорските села. Во 1994 година, при изградбата на пат до една викенд-куќа бил откриен гробциста од 4 век. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069