Градиште (Попчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°25′1″N 22°35′17″E / 41.41694° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.41694; 22.58806Координати: 41°25′1″N 22°35′17″E / 41.41694° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.41694; 22.58806
Основни податоци
Место Попчево
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во Попчево, Општина Струмица.

Претставува населба од доцноантичкото време. На 500 м југоисточно од селото, на простор од околу 200 × 200 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди. Големо е и присуството на згура од топена железна руда[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069