Василица Чука (Костурино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Василица Чука
археолошко наоѓалиште
Василица Чука is located in Археолошки локалитет во Македонија
Василица Чука
Василица Чука
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°21′25″N 22°36′33″E / 41.35694° СГШ; 22.60917° ИГД / 41.35694; 22.60917Координати: 41°21′25″N 22°36′33″E / 41.35694° СГШ; 22.60917° ИГД / 41.35694; 22.60917
Основни податоци
Име Василица Чука
Место Костурино
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Василица Чука е археолошки локалитет кој се наоѓа во Костурино, Општина Струмица.

Локалитетот претставува градиште од хеленистичко и римско време. На околу 4 км северно од селото се наоѓа висок рид што доминира над патот Струмица-Валандово. Самиот врв го опкружуваат остатоци од темели на бедем, ѕидан од камен и варов малтер. На простор од 200 х 60 м во внатреш¬носта на тврдината се гледаат темели од помали објекти, а се среќаваат и фрагменти од градежна и садова керамика. Најдени се и неколку хеленистички монети кои се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069