Тиверија (Водоча)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тиверија
археолошко наоѓалиште
Тиверија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тиверија
Тиверија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′57″N 22°35′17″E / 41.44917° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.44917; 22.58806Координати: 41°26′57″N 22°35′17″E / 41.44917° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.44917; 22.58806
Основни податоци
Име Тиверија
Место Водоча
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тиверија е археолошки локалитет кој се наоѓа во Водоча, Општина Струмица.

Локалитетот претставува населба од римското и доцноантичкото време[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069