Ченчиште (Рич)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ченчиште
археолошко наоѓалиште
Ченчиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ченчиште
Ченчиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′35″N 22°31′6″E / 41.44306° СГШ; 22.51833° ИГД / 41.44306; 22.51833Координати: 41°26′35″N 22°31′6″E / 41.44306° СГШ; 22.51833° ИГД / 41.44306; 22.51833
Основни податоци
Име Ченчиште
Место Рич
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ченчиште е археолошки локалитет кој се наоѓа во Рич, Општина Струмица.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. На 300 м јужно од селото, на блага падина покрај реката Бела, во нивите на Георгиеви, на простор од околу 200 х 150 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. При обработувањето на земјата биле откриени темели од објекти и повеќе парчиња топена железна руда[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069