Помен (Габрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Помен
археолошко наоѓалиште
Помен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Помен
Помен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′36″N 22°47′41″E / 41.37667° СГШ; 22.79472° ИГД / 41.37667; 22.79472Координати: 41°22′36″N 22°47′41″E / 41.37667° СГШ; 22.79472° ИГД / 41.37667; 22.79472
Основни податоци
Име Помен
Место Габрово
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Помен е археолошки локалитет кој се наоѓа во Габрово, Општина Струмица.

Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичкото време. На 3 км западно од селото, во лозјата крај патот за селото Банско биле откопани неколку питоси и повеќе фрагменти од керамички садови. На теренот има неколку грамади од градежен камен.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069