Врелото (Банско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Врелото
археолошко наоѓалиште
Врелото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Врелото
Врелото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333Координати: 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333
Основни податоци
Име Врелото
Место Банско
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период раноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Врелото е археолошки локалитет кој се наоѓа во Банско, Општина Струмица.

Локалитетот претставува депо на монети од античкото време. Во термоминералниот извор се најдени 40 бакарни монети од 5 век п.н.е. до 6 век од новата ера. Монетите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069