Под (Габрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Под
археолошко наоѓалиште
Под is located in Археолошки локалитет во Македонија
Под
Под
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′36″N 22°47′41″E / 41.37667° СГШ; 22.79472° ИГД / 41.37667; 22.79472Координати: 41°22′36″N 22°47′41″E / 41.37667° СГШ; 22.79472° ИГД / 41.37667; 22.79472
Основни податоци
Име Под
Место Габрово
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Под е археолошки локалитет кој се наоѓа во Габрово, Општина Струмица.

Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичкото време. На еден релативно мал простор, оддалечен 2 км југоисточно од селото, има фрагменти од покривни ќерамиди и питоси. На западниот крај на теренот, крај шумскиот пат што води за Беласица, се наоѓаат гробови со конструкции од големи камени плочи[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069