Чука (Вељуса)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 41°28′33″N 22°34′2″E / 41.47583° СГШ; 22.56722° ИГД / 41.47583; 22.56722Координати: 41°28′33″N 22°34′2″E / 41.47583° СГШ; 22.56722° ИГД / 41.47583; 22.56722
Основни податоци
Место Вељуса
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во Вељуса, Општина Струмица.

Претставува населба од доцноантичко време. На околу 500 м јужно од селото, на површина од околу 100 м2, во нивата на Г. Ефтимов се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069