Китка (Банско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Китка
Китка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Китка
Китка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333Координати: 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333
Основни податоци
Име Китка
Место Банско
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период хеленистичко време
римско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Китка е археолошки локалитет кој се наоѓа во Банско, Општина Струмица.

Локалитетот претставува некропола од хеленистичкото време и римското време и средниот век и старохристијанска базилика со некропола. На западниот раб на селото се издига ридот Чукарка, со зарамнет врв на кој се гледаат остатоци од бедем ѕидан со камен и варов малтер, на одделни места зачуван и до 2 м.

По површината на населбата се среќаваат фрагменти од керамички садови со различна временска припадност и градежен материјал од помали објекти, а биле најдени повеќе македонски, римски и византиски монети. На источниот крај на теренот се зачувани остатоци од базилика и околу неа гробови од камени плочи[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069