Јанци (Белотино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јанци
археолошко наоѓалиште
Јанци is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јанци
Јанци
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′2″N 22°32′43″E / 41.43389° СГШ; 22.54528° ИГД / 41.43389; 22.54528Координати: 41°26′2″N 22°32′43″E / 41.43389° СГШ; 22.54528° ИГД / 41.43389; 22.54528
Основни податоци
Име Јанци
Место Белотино
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јанци е археолошки локалитет кој се наоѓа во Белотино, Општина Струмица.

Локалитетот претставува населба од римско време. На растојание од околу 1 км од селото, на простор од 350 џ 150 м се забележуваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал, чија концентрација е најголема во нивите на С. Тасев, П. Петров и В. Ѓеоргиев. Во Заводот и музеј во Струмица[1] се чува плоча со релјефна претстава на Тракиски коњаник, донесена од селската црква, која веројатно потекнува од овој локалитет.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069