Селиште (Водоча)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°26′57″N 22°35′17″E / 41.44917° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.44917; 22.58806Координати: 41°26′57″N 22°35′17″E / 41.44917° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.44917; 22.58806
Основни податоци
Место Водоча
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во Водоча, Општина Струмица.

Претставува населба од доцноантичко и средновековно време. На 2,5 км северно од селото, на границата со атарот на селото Вељуса се среќаваат фрагменти од керамички садови[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069