Орниче (Костурино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орниче
археолошко наоѓалиште
Орниче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Орниче
Орниче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°21′25″N 22°36′33″E / 41.35694° СГШ; 22.60917° ИГД / 41.35694; 22.60917Координати: 41°21′25″N 22°36′33″E / 41.35694° СГШ; 22.60917° ИГД / 41.35694; 22.60917
Основни податоци
Име Орниче
Место Костурино
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Орниче — археолошки локалитет кој се наоѓа во Костурино, Општина Струмица. Лоцирана е на висорамнината меѓу струмичкото поле и валандовското брдо во близина на селото Костурино.[1]

Овој локалитет претставува населба од средниот неолит. Населбата е стара 7500 години и тука се пронајдени остатоци од живеалишта, керамика и орудија што укажува дека во овој дел на Струмичко имало живот и во праисторијата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]