Црква Свети Арангел (Габрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Арангел
археолошко наоѓалиште
Црква Свети Арангел is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква Свети Арангел
Црква Свети Арангел
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′36″N 22°47′41″E / 41.37667° СГШ; 22.79472° ИГД / 41.37667; 22.79472Координати: 41°22′36″N 22°47′41″E / 41.37667° СГШ; 22.79472° ИГД / 41.37667; 22.79472
Основни податоци
Име Црква Свети Арангел
Место Габрово
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквата Свети Арангел е археолошки локалитет кој се наоѓа во Габрово, Општина Струмица.

Локалитетот претставува црква од средновековно време.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069