Растурен Брег (Костурино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Растурен Брег
археолошко наоѓалиште
Растурен Брег is located in Македонија
Растурен Брег
Местоположба на Растурен Брег во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 22°36′33″E / 41.35694° СГШ; 22.60917° ИГД / 41.35694; 22.60917Координати: 41°21′25″N 22°36′33″E / 41.35694° СГШ; 22.60917° ИГД / 41.35694; 22.60917
Основни податоци
Име Растурен Брег
Место Костурино
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Растурен Брегархеолошко наоѓалиште во Костурино, Општина Струмица.

Овој локалитет претставува депо на монети од 854 бакарни скифати од 9 век до 18 век. Монетите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069